Folders |
2017 Results - Bucknell Gulden Indoor InvitationalPublished by
Licensed to Bucknell University HY-TEK's Meet Manager 1/21/2017 09:28 PM
Gulden Invitational - 1/21/2017
Bucknell University Gerhard Fieldhouse
Results
Women 60 Meter Dash
===================================================================
ECAC: E 7.73
Bucknell: B 7.62 2016 Kaitlin Salisbury
Facility: F 7.47 2012 M. Jackson, UMBC
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Kaitlin Salisbury Bucknell 7.77q 3
2 Carli Lucke Bucknell 7.82q 2
3 Sarah Hunt Shippensburg 7.90q 1
3 Haley Berkeley Delaware 7.90q 3
5 Andriene Rose Delaware 7.96q 2
5 Marissa Flim East Strouds 7.96q 1
7 Jill Bertino Shippensburg 8.02q 3
8 Michaela Mincone Bucknell 8.04q 1
9 Carli Dedics Bloomsburg 8.10 2
10 Taylyn Miller Bucknell 8.14 2
11 Victoria Soeder Duquesne 8.15 2
12 Mary Ramsden Shippensburg 8.19 3
13 Megan Callan Bloomsburg 8.20 1
14 Morgan Dey East Strouds 8.21 2
15 Bria Harrison Mount St. Ma 8.23 3
16 Paige Thompson-Charles Delaware 8.25 2
17 Monica Lohmann Saint Franci 8.30 1
18 Alexis Cadden Duquesne 8.31 1
19 Lindsay Sheehan Shippensburg 8.35 1
20 Aliyah Dean East Strouds 8.41 3
21 Kaitlyn Simpson Shippensburg 8.57 1
Women 60 Meter Dash
================================================================
ECAC: E 7.73
Bucknell: B 7.62 2016 Kaitlin Salisbury
Facility: F 7.47 2012 M. Jackson, UMBC
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Kaitlin Salisbury Bucknell 7.77
2 Carli Lucke Bucknell 7.83
3 Andriene Rose Delaware 7.85
4 Haley Berkeley Delaware 7.95
5 Sarah Hunt Shippensburg 7.96
6 Marissa Flim East Strouds 7.97
7 Jill Bertino Shippensburg 7.98
8 Michaela Mincone Bucknell 8.03
Women 200 Meter Dash
===================================================================
ECAC: E 25.42
Bucknell: B 24.37 2016 Jess Bridle
Facility: F 24.25 2014 S. Okpoebo, Holy Cross
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 London Freeland Delaware 25.80 7
2 Emily Ryan Bucknell 25.98 7
3 Alyssa Barthelmes Bloomsburg 26.05 5
4 Carli Lucke Bucknell 26.14 5
5 Chelsea Reynolds Bucknell 26.37 5
6 Kafilat Oladiran Bucknell 26.43 6
7 Tiana Webster East Strouds 26.68 3
7 Bethany Evankovich Duquesne 26.68 7
9 Jill Bertino Shippensburg 26.78 6
10 Mary Ramsden Shippensburg 26.96 6
11 Leiana Dean East Strouds 27.10 5
12 Michaela Mincone Bucknell 27.23 4
13 Carli Dedics Bloomsburg 27.24 3
14 Megan Callan Bloomsburg 27.35 4
15 Paige Thompson-Charles Delaware 27.52 3
16 Shayla Rivers Saint Franci 27.53 2
17 Decontee Krayee East Strouds 27.66 2
18 Marissa Flim East Strouds 27.67 2
19 Lindsay Sheehan Shippensburg 27.72 5
20 Maame Kyeadea-Amponsah Delaware 27.78 4
21 Morgan Dey East Strouds 27.80 2
22 Cirsten Kelly Shippensburg 27.86 4
23 Taylyn Miller Bucknell 27.99 4
24 Anna Lohmann Saint Franci 28.16 1
25 Monica Lohmann Saint Franci 28.18 1
26 Janiel Slowly Bucknell 28.66 3
27 Allyson Stitzer East Strouds 29.54 1
28 Kaitlyn Simpson Shippensburg 30.02 3
Women 400 Meter Dash
===================================================================
ECAC: E 57.59
Bucknell: B 55.33 2016 Jess Bridle
Facility: F 55.07 2006 L. McNary, Howard
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 London Freeland Delaware 58.14 5
2 Carolyn Darr Delaware 58.53 5
3 Allison Sharkey Bucknell 59.01 5
4 Elyse Pettaway Bucknell 1:00.10 4
5 Kel-Lisa Sebwe Duquesne 1:00.74 5
6 Haley Berkeley Delaware 1:00.84 4
7 Emily Ryan Bucknell 1:00.97 3
7 Mariah McLane Mount St. Ma 1:00.97 4
9 Maame Kyeadea-Amponsah Delaware 1:01.37 4
10 Taylor Kennedy Bucknell 1:01.53 4
11 Kaitlyn Janusey Duquesne 1:02.40 5
12 Shaylyn Fahey Bucknell 1:02.45 2
13 Cirsten Kelly Shippensburg 1:02.52 3
14 Arianna Ventura East Strouds 1:02.71 2
15 Jamie Kenney Bucknell 1:02.87 3
16 Sophia Carabba Shippensburg 1:03.12 2
17 Amanda Harding Delaware 1:03.36 2
18 Madison Mimnaugh Bloomsburg 1:03.58 1
19 Leslie Ope Delaware 1:03.68 1
20 Lauren Rivera Bloomsburg 1:03.70 3
21 Jameela Buchanan Mount St. Ma 1:03.89 1
22 Anna Lohmann Saint Franci 1:04.13 1
23 Tory Engel Delaware 1:04.43 1
24 Tiffany Foney Shippensburg 1:08.52 3
-- Dior Alston Shippensburg DNF 2
Women 500 Meter Run
===================================================================
ECAC: E 1:17.01
Bucknell: B 1:12.92 2014 Jenni Zymet
Facility: F 1:13.22 2000 J. Helms, Navy
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Tyra Reid Delaware 1:16.52E 3
2 Bethany Evankovich Duquesne 1:18.45 3
3 Emma Harris Bucknell 1:18.65 3
4 Rebecca Rooney Bucknell 1:19.44 2
5 Natalie Waterhouse Bucknell 1:19.84 2
6 Seline Tan-Torres Bucknell 1:19.88 3
7 Chardane Logan Mount St. Ma 1:20.98 2
8 Morghan Hyatt Duquesne 1:21.10 3
9 Shante Dorin East Strouds 1:22.01 1
10 Sarah Gottschalk Bloomsburg 1:22.56 2
11 Alexandra Koumas Bucknell 1:22.67 1
12 Teri Stoner Shippensburg 1:25.36 1
13 Marissa Albano Delaware 1:28.14 2
14 Jordan Higgins Shippensburg 1:28.36 1
Women 800 Meter Run
===================================================================
ECAC: E 2:15.99
Bucknell: B 2:09.08 2002 Stephanie Bango
Facility: F 2:09.64 1984 T. Hart, Penn St.
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Sarah Chandler Bucknell 2:14.30E 2
2 Margaret Sliney Bucknell 2:14.96E 2
3 Madeline Kole Mount St. Ma 2:19.45 2
4 Hannah Gilliam Duquesne 2:19.51 2
5 Maiah Yankello Duquesne 2:20.08 2
6 Lauren Toth East Strouds 2:23.88 1
7 Clarke Hooper Mount St. Ma 2:25.79 2
8 Erin Brady East Strouds 2:27.51 1
9 Erin Durnin Duquesne 2:27.76 2
10 Acacia Urian Saint Franci 2:28.01 1
11 Hope Decker East Strouds 2:28.08 1
12 Abby Lee Shippensburg 2:30.32 1
13 Gianna Mincone Bucknell 2:30.64 2
14 Kiana Tucker Shippensburg 2:31.50 2
15 Kylee Kresge East Strouds 2:33.14 1
16 Hope Beyer Bucknell 2:35.55 1
17 Gabriella Benninger Duquesne 2:37.04 1
18 Tatiana Purnell Shippensburg 2:37.13 1
19 Candice Castillo Shippensburg 2:53.12 1
Women 1000 Meter Run
===================================================================
ECAC: E 2:58.16
Bucknell: B 2:46.21 2016 Sarah Chandler
Facility: F 2:50.14 1983 D. Startare, Penn. St.
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Hannah Weber Saint Franci 3:02.39 2
2 Elizabeth Sheprow Bucknell 3:02.71 2
3 Anna Chiodo-Ortiz Bucknell 3:03.13 2
4 Betsy Erlanger Delaware 3:03.33 2
5 Hannah Dorian Saint Franci 3:03.45 2
6 Emma Cousins Bucknell 3:03.49 2
7 Taylor Pletz Duquesne 3:03.76 2
8 Angie Spadaccini Delaware 3:04.52 2
9 Courtney Conway Duquesne 3:05.15 2
10 Gabrielle Alaimo Delaware 3:10.14 2
11 Lauren Lamoureux Bucknell 3:14.42 2
12 Amber Csrenko Bloomsburg 3:15.59 1
13 Alexandra Palumbo East Strouds 3:19.86 1
14 Laura Roth Saint Franci 3:22.49 1
15 Lynnsey Ohm Saint Franci 3:32.96 1
Women 1 Mile Run
===================================================================
ECAC: E 5:01.99
Bucknell: B 4:49.99 2013 Caroline Tolli
Facility: F 4:42.13 2006 R. Donahue, Unattached
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Margaret Thomson Bucknell 5:05.95 2
2 Casey Norton Shippensburg 5:06.22 2
3 Teresa Ortiz Bloomsburg 5:06.38 2
4 Grace Loh Bucknell 5:10.14 2
5 Danae Peters Saint Franci 5:10.73 2
6 Kathleen Fitzgerald Bucknell 5:11.17 2
7 Kaylyn West East Strouds 5:11.53 2
8 Hannah Boudreau Bloomsburg 5:12.07 2
9 Samantha Young East Strouds 5:17.17 2
10 Rachel Valotta Duquesne 5:20.80 2
11 Morgan Kiebler Saint Franci 5:20.93 1
12 Emma Dolen Bucknell 5:21.88 2
13 Valerie Palermo Duquesne 5:22.10 2
14 Sarah Kutz Saint Franci 5:31.74 1
15 Delaney Worth Bucknell 5:31.94 1
16 Rachel Eidson East Strouds 5:32.56 1
17 Tabitha Wismer Bucknell 5:33.05 2
18 Stephanie Belbey East Strouds 5:42.00 1
19 Gabriela Rachmaciej East Strouds 5:42.91 1
20 Madison Fiaschetti Saint Franci 5:45.78 1
21 Rebecca Phillips Saint Franci 5:49.86 1
22 Abbie Todd Shippensburg 5:51.99 1
23 Ashleigh Kocher Mount St. Ma 5:52.56 1
24 Maria Antoni Shippensburg 5:55.77 1
Women 3000 Meter Run
================================================================
ECAC: E 10:00.35
Bucknell: B 9:39.92 2016 Chrissy Bendzinski
Facility: F 9:26.60 1980 C. Ihrig, Penn St.
Name Year School Finals
================================================================
1 Christine Bendzinski Bucknell 9:46.24E
2 Colleen Buckley Bucknell 10:05.12
3 Autumn Greba Duquesne 10:07.45
4 Catherine Scott Bucknell 10:09.46
5 Brennan Sharkey Bucknell 10:35.42
6 Keelan McDonald Bloomsburg 10:36.58
7 Meg Aller Duquesne 10:48.79
8 Alison Carson Duquesne 10:56.21
9 Catherine Jaskowak Saint Franci 11:05.25
10 Emily Kachik Shippensburg 11:08.20
11 Rebecca Gessler Delaware 11:15.02
12 Emily Eder East Strouds 11:18.09
13 Madison Narr Bucknell 11:22.70
14 Kayla Brennan Saint Franci 11:47.27
Women 5000 Meter Run
================================================================
ECAC: E 17:36.31
Bucknell: B 16:47.79 2016 Kate Scott
Facility: F 16:34.71 2012 K. Spratford, Shippensburg
Name Year School Finals
================================================================
1 Jenny Delsignore Duquesne 17:36.41
2 Lauren Gronbeck Bucknell 17:54.18
3 Maria Carberry Duquesne 18:11.29
4 Christine O'Kane Bucknell 18:29.67
5 Angela Barber Saint Franci 18:39.32
6 Jessica Quesenberry Bloomsburg 18:51.07
7 Adrienne Fraczkowski Delaware 18:51.47
8 Morgan Ilgenfritz Bloomsburg 18:52.23
9 Molly Doyle Delaware 19:00.18
10 Leanza Lopez Delaware 19:00.40
11 Marina Eberhart Bloomsburg 19:02.69
12 Morgan Price Bucknell 19:23.54
13 Jasmine Amro East Strouds 19:29.79
14 Alana Jacaruso Bloomsburg 19:36.36
15 Sara Christian Bucknell 19:40.80
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
ECAC: E 8.85
Bucknell: B 8.77 2016 Kafilat Oladiran
Facility: F 8.42 2009 L. Buckley, Howard
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Danielle Sciremammano Shippensburg 8.99q 1
2 Kafilat Oladiran Bucknell 9.03q 2
3 Victoria Soeder Duquesne 9.05q 3
4 Natalia Hinton Mount St. Ma 9.32q 2
5 Janiel Slowly Bucknell 9.52q 3
6 Teri Stoner Shippensburg 9.53q 1
7 Leslie Ope Delaware 9.58q 1
8 Shayla Rivers Saint Franci 9.60q 3
9 Jessica Milligan Bloomsburg 9.63 1
9 Erica Helm Shippensburg 9.63 1
11 Kelley Stuetz East Strouds 9.67 1
12 Alexis Auman Bucknell 9.73 3
13 Moriah Fitzgerald Mount St. Ma 9.77 2
14 Gabriella Benninger Duquesne 9.82 3
15 Harper Stewart Bucknell 9.96 2
16 Michayla Weitman East Strouds 10.04 2
17 Isabella Bjorkeson Bucknell 10.09 1
18 Olivia Pandolfo Bucknell 10.28 1
19 Chelsea Wright Mount St. Ma 10.34 3
20 Jordan Higgins Shippensburg 10.37 2
21 Courtney Conway East Strouds 12.06 2
-- Olivia Goncerz Delaware DNF 2
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
ECAC: E 8.85
Bucknell: B 8.77 2016 Kafilat Oladiran
Facility: F 8.42 2009 L. Buckley, Howard
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Kafilat Oladiran Bucknell 8.90
2 Danielle Sciremammano Shippensburg 8.97
3 Victoria Soeder Duquesne 9.01
4 Leslie Ope Delaware 9.11
5 Natalia Hinton Mount St. Ma 9.38
6 Janiel Slowly Bucknell 9.40
7 Teri Stoner Shippensburg 9.50
8 Shayla Rivers Saint Franci 9.60
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
ECAC: E 3:55.12
Bucknell: B 3:42.68 2014 Bridle, Zymet, Silvestri, Nagotko
Facility: F 3:46.32 2000 Maryland
School Finals H#
===================================================================
1 Delaware 'A' 3:53.93E 2
2 Bucknell 'A' 3:54.11E 2
3 Duquesne 'A' 4:01.73 2
4 Bucknell 'B' x4:04.05 1
5 Mount St. Mary's 'A' 4:05.64 2
6 East Stroudsburg 'B' x4:08.55 1
7 East Stroudsburg 'A' 4:10.19 2
8 Delaware 'B' x4:11.56 1
9 Bucknell 'C' x4:13.81 1
10 Bloomsburg 'A' 4:14.95 1
11 Saint Francis (Pa.) 'A' 4:15.20 1
12 Shippensburg 'B' x4:16.60 1
13 Bloomsburg 'B' x4:24.42 1
14 East Stroudsburg 'C' x4:28.30 1
Women 4x800 Meter Relay
================================================================
ECAC: E 9:25.24
Bucknell: B 8:53.53 2016 Harris,Tan-Torres, Bendzinski,Chandler
Facility: F 8:59.06 1997 George Mason
School Finals
================================================================
1 Bucknell 'A' 9:30.88
2 Duquesne 'A' 9:39.11
3 Saint Francis (Pa.) 'A' 9:41.87
4 East Stroudsburg 'A' 9:51.19
5 Bloomsburg 'A' 9:58.35
6 Delaware 'A' 10:02.99
7 Bucknell 'B' x10:09.56
8 Shippensburg 'A' 10:44.18
Women High Jump
==========================================================================
ECAC: E 1.70m
Bucknell: B 5-08 2010 Amy Mantush
Facility: F 5-10 1982 K. Gaito, Open
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Shannon Taub Duquesne 1.65m 5-05.00
1.55 1.60 1.65 1.70
O O O XXX
2 Erica Helm Shippensburg J1.65m 5-05.00
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
O O O XO XXX
3 Elizabeth Wayne Duquesne J1.65m 5-05.00
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
O O XO XO XXX
4 Nadia Khoury Delaware J1.65m 5-05.00
1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
O XO XXO XO XXX
5 Maris Seto Duquesne J1.65m 5-05.00
1.55 1.60 1.65 1.70
O XO XXO XXX
6 Victoria Matthews East Strouds 1.60m 5-03.00
1.50 1.55 1.60 1.65
O O O XXX
7 Joselyn Estrada-Pascual Bloomsburg J1.60m 5-03.00
1.55 1.60 1.65
XO O XXX
8 Lauren Hudson Bucknell J1.60m 5-03.00
1.55 1.60 1.65
O XO XXX
9 Amanda Simone Bloomsburg J1.60m 5-03.00
1.50 1.55 1.60 1.65
O XO XO XXX
10 Chelsea Wright Mount St. Ma 1.55m 5-01.00
1.55 1.60
XO XXX
11 Brittany Scott Delaware J1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
XO XO XXX
11 Eleftheria Papaconstandi Duquesne J1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
XO XO XXX
11 Cassandra Wahl Delaware J1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
XO XO XXX
14 Yohanny Rodriguez Saint Franci J1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
O XXO XXX
14 Carly Gregas East Strouds J1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
O XXO XXX
14 Nicole Bell Duquesne J1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
O XXO XXX
17 Madelyne Pasteka Shippensburg J1.55m 5-01.00
1.50 1.55 1.60
XO XXO XXX
18 Lexy Forrestal Bucknell 1.50m 4-11.00
1.50 1.55
XO XXX
18 Me'Saj Closs East Strouds 1.50m 4-11.00
1.50 1.55
XO XXX
18 Harper Stewart Bucknell 1.50m 4-11.00
1.50 1.55
XO XXX
21 Sydney Contrino Bucknell J1.50m 4-11.00
1.50 1.55
XXO XXX
-- Olivia Pandolfo Bucknell NH
1.50
XXX
-- Isabella Bjorkeson Bucknell NH
1.50
XXX
-- Alexis Auman Bucknell NH
1.50
XXX
-- Nicole Egan Saint Franci NH
1.50
XXX
Women Pole Vault
==========================================================================
ECAC: E 3.65m
Bucknell: B 13-05.50 2005 Melanie Buczko
Facility: F 13-04.25 2007 M. Buczko, Bucknell
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Taylor Thurnherr Saint Franci 3.55m 11-07.75
2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.65
P P XO XXO O XXX
2 Moriah Fitzgerald Mount St. Ma J3.55m 11-07.75
2.95 3.10 3.25 3.40 3.55 3.65
P P XO O XO XXX
3 Jenna Calandro Bucknell 3.40m 11-01.75
2.95 3.10 3.25 3.40 3.55
P P O O XXX
4 Rachel Finn Mount St. Ma J3.40m 11-01.75
2.95 3.10 3.25 3.40 3.55
P P P XO XXX
5 Kali Hepner Shippensburg J3.40m 11-01.75
2.95 3.10 3.25 3.40 3.55
P P XO XXO XXX
6 Brandie Tartza East Strouds 3.25m 10-08.00
2.95 3.10 3.25 3.40
P O O XXX
7 Chloe Brown Bucknell J3.25m 10-08.00
2.95 3.10 3.25 3.40
P XO O XXX
8 Jennifer Hineman Delaware J3.25m 10-08.00
2.95 3.10 3.25 3.40
O O XO XXX
9 Grace Baldessaro Saint Franci J3.25m 10-08.00
2.95 3.10 3.25 3.40
P O XXO XXX
9 Elissa Ingram Mount St. Ma J3.25m 10-08.00
2.95 3.10 3.25 3.40 3.55
P P XXO P XXX
11 Emily Wicker Shippensburg 3.10m 10-02.00
2.95 3.10 3.25
O O XXX
11 Rachel Moroknek Delaware 3.10m 10-02.00
2.95 3.10 3.25
O O XXX
13 Alyssa Sniechoski Saint Franci J3.10m 10-02.00
2.95 3.10 3.25
P XO XXX
14 Lauren Vasas Saint Franci J3.10m 10-02.00
2.95 3.10 3.25
XO XO XXX
15 Danielle Poletti Mount St. Ma 2.95m 9-08.00
2.95 3.10
O XXX
-- Rebecca Bohi Shippensburg NH
2.95
XXX
-- Emily Holben Saint Franci NH
2.95
XXX
-- Megan Hyman Bloomsburg NH
2.95
XXX
-- Brittany Scott Delaware NH
2.95
XXX
-- Kendall Lookingbill Bloomsburg NH
2.95
XXX
-- Sarah Gold Saint Franci NH
2.95
XXX
Women Long Jump
==========================================================================
ECAC: E 5.70m
Bucknell: B 19-01.50 1998 Jen Rice
Facility: F 20-08 1997 A. Brown, George Mason
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Kaylee Caruso Bloomsburg 5.79mE 19-00.00
5.59m 5.79m 5.74m 5.74m 5.63m FOUL
2 Kaitlin Salisbury Bucknell 5.75mE 18-10.50
5.41m 5.48m 5.75m 5.36m 5.55m FOUL
3 Kenedi Facey Mount St. Ma 5.70mE 18-08.50
5.70m 4.80m FOUL FOUL 5.02m FOUL
4 Victoria Soeder Duquesne 5.55m 18-02.50
5.55m 5.37m FOUL 5.33m FOUL FOUL
5 Andriene Rose Delaware 5.52m 18-01.50
5.30m 5.47m 5.52m 5.10m 5.44m 5.34m
6 Abby Wagner Shippensburg 5.41m 17-09.00
5.41m 5.31m FOUL FOUL 5.35m FOUL
7 Aspen Gaita East Strouds 5.39m 17-08.25
FOUL FOUL 5.39m PASS PASS PASS
8 Danielle Sciremammano Shippensburg 5.37m 17-07.50
5.36m FOUL 5.37m PASS PASS PASS
9 Natalia Hinton Mount St. Ma 5.31m 17-05.25
FOUL 4.89m 5.31m
10 Kirsten O'Malley Bloomsburg 5.26m 17-03.25
5.26m FOUL 5.00m
11 Sofia Janotti Delaware 5.18m 17-00.00
5.18m 5.10m 4.98m
12 Aghina Marshall Duquesne 5.17m 16-11.50
FOUL FOUL 5.17m
13 Nadia Khoury Delaware 5.06m 16-07.25
4.81m 4.97m 5.06m
14 Olivia Goncerz Delaware 5.00m 16-05.00
FOUL 4.97m 5.00m
15 Jade Canak Saint Franci 4.91m 16-01.50
4.75m 4.91m 4.81m
16 Anisa Fortt Delaware 4.89m 16-00.50
FOUL 4.89m FOUL
17 Alexa DiGregorio Bucknell 4.86m 15-11.50
FOUL 4.86m 4.72m
18 Alyssa Sitch Shippensburg 4.82m 15-09.75
FOUL FOUL 4.82m
19 Erica Helm Shippensburg 4.79m 15-08.75
FOUL FOUL 4.79m
20 Dayna DeSalve Saint Franci 4.76m 15-07.50
FOUL 4.76m ND
21 Amanda Aulenbach Bloomsburg 4.69m 15-04.75
4.69m FOUL FOUL
22 Alexis Cadden Duquesne 4.65m 15-03.25
4.65m FOUL FOUL
-- Isabel Ross Mount St. Ma ND
ND ND ND
-- Sarah Hunt Shippensburg FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Michayla Weitman East Strouds FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Olivia Lee Shippensburg FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Triple Jump
==========================================================================
ECAC: E 11.80m
Bucknell: B 41-01.50 1988 Jill Wise
Facility: F 40-09.50 1999 D. Brown, Cornell
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Sarah Hunt Shippensburg 11.92mE 39-01.25
11.77m FOUL 11.45m 11.33m FOUL 11.92m
2 Abby Wagner Shippensburg 11.67m 38-03.50
11.09m 11.41m 11.53m FOUL 11.51m 11.67m
3 Kaylee Caruso Bloomsburg 11.64m 38-02.25
11.25m 11.46m FOUL 11.14m 11.43m 11.64m
4 Shannon Taub Duquesne 11.63m 38-02.00
11.48m 11.39m 11.46m 11.23m 11.42m 11.63m
5 Kaitlin Salisbury Bucknell J11.63m 38-02.00
11.15m 11.08m FOUL 11.21m 11.63m FOUL
6 Alexis Auman Bucknell 11.50m 37-08.75
FOUL 11.35m 11.50m FOUL 11.34m FOUL
7 Olivia Goncerz Delaware 11.32m 37-01.75
10.39m 10.37m 11.24m 10.42m 10.41m 11.32m
8 Kirsten O'Malley Bloomsburg 11.16m 36-07.50
10.85m 11.16m 11.10m PASS PASS PASS
9 Anisa Fortt Delaware 11.07m 36-04.00
10.77m 10.82m 11.07m
10 Maris Seto Duquesne 10.86m 35-07.75
10.42m FOUL 10.86m
11 Olivia Lee Shippensburg 10.76m 35-03.75
10.37m 10.76m 10.66m
12 Shayla Rivers Saint Franci 10.65m 34-11.25
10.59m 10.65m 10.56m
13 Amanda Simone Bloomsburg 10.63m 34-10.50
FOUL 10.09m 10.63m
14 Sofia Janotti Delaware 10.51m 34-05.75
10.09m 10.51m 10.19m
15 Alexa DiGregorio Bucknell 10.48m 34-04.75
10.22m 10.48m FOUL
16 Shantell Kargbeh Mount St. Ma 10.41m 34-02.00
FOUL 10.41m 9.94m
17 Alyssa Sitch Shippensburg 10.37m 34-00.25
10.37m 10.13m 10.18m
17 Gabriella Benninger Duquesne 10.37m 34-00.25
10.31m 10.37m 10.30m
19 Dayna DeSalve Saint Franci 9.76m 32-00.25
9.76m ND ND
20 Amanda Aulenbach Bloomsburg 9.57m 31-04.75
9.57m FOUL ND
-- Carly Reiner Bucknell FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Shot Put
==========================================================================
ECAC: E 13.50m
Bucknell: B 47-10.75 2010 Chelsey Musante
Facility: F 55-04.25 2002 C. Borel, UMBC
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Sarah Hillman Delaware 14.34mE 47-00.75
13.93m 13.10m 13.41m 13.70m FOUL 14.34m
2 Tamara Ovejera Shippensburg 14.05mE 46-01.25
FOUL 13.67m 14.05m 13.26m 13.78m FOUL
3 Ella Schultz Bucknell 13.32m 43-08.50
12.39m 13.25m 13.14m 12.75m 12.96m 13.32m
4 Erin Sample Mount St. Ma 12.81m 42-00.50
12.75m 12.35m FOUL 12.81m 11.97m 12.78m
5 Selena Damiano Saint Franci 12.51m 41-00.50
FOUL 10.92m 11.78m 11.90m 12.51m 12.10m
6 Sophia Fustos Duquesne 12.44m 40-09.75
11.88m 12.15m 11.32m 11.70m 12.10m 12.44m
7 Jade Francis Delaware 12.38m 40-07.50
FOUL 11.45m 11.75m FOUL FOUL 12.38m
8 Jenna Phillips Bucknell 12.35m 40-06.25
11.71m 12.00m 11.32m FOUL 11.33m 12.35m
9 Crystal Hartman Shippensburg 11.74m 38-06.25
10.25m 10.95m 11.74m
10 Erin Doherty Shippensburg 11.49m 37-08.50
10.75m 11.49m 11.41m
11 Mercedes Oliver Duquesne 11.48m 37-08.00
11.03m 10.84m 11.48m
12 Emily Fisher Bucknell 11.46m 37-07.25
11.46m PASS FOUL
13 Irene Cedano Delaware 11.39m 37-04.50
FOUL 11.39m FOUL
14 Stephanie Easse Bucknell 11.25m 36-11.00
11.09m FOUL 11.25m
15 Paige Shirk Shippensburg 10.93m 35-10.50
10.21m PASS 10.93m
16 Jasmine Uzzell East Strouds 10.86m 35-07.75
10.49m PASS 10.86m
17 Jesslyn Manni Mount St. Ma 10.85m 35-07.25
10.85m PASS 10.81m
18 Rachel Dibert Saint Franci 10.77m 35-04.00
9.80m 10.77m FOUL
19 Olivia Onal East Strouds 10.72m 35-02.00
10.16m 10.72m PASS
20 Sarah Ahmed Delaware 10.71m 35-01.75
10.71m PASS PASS
21 Barbara Grossov East Strouds 10.36m 34-00.00
10.36m PASS PASS
22 Brianna Tutuska Bucknell 9.91m 32-06.25
FOUL FOUL 9.91m
23 Emily Wood Mount St. Ma 9.48m 31-01.25
FOUL 9.48m PASS
24 Rachael Sullivan Bloomsburg 8.45m 27-08.75
8.45m PASS PASS
25 Sarah Lash Saint Franci 8.33m 27-04.00
8.33m PASS FOUL
-- Molly Montalvo Bucknell FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Ava Bonetti Shippensburg FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Weight Throw
==========================================================================
ECAC: E 16.00m
Bucknell: B 65-07.50 2007 Marjorie Grap
Facility: F 68-06.50 2006 J. Leatherman, Unattached
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Mercedes Oliver Duquesne 17.53mE 57-06.25
FOUL 17.53m 17.43m 17.15m 16.16m 17.36m
2 Molly Montalvo Bucknell 16.12mE 52-10.75
16.12m 15.57m FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Tamara Ovejera Shippensburg 16.09mE 52-09.50
15.67m 15.88m 15.80m 16.01m 15.96m 16.09m
4 Paige Shirk Shippensburg 16.07mE 52-08.75
FOUL 15.21m FOUL FOUL 15.52m 16.07m
5 Jade Francis Delaware 15.96m 52-04.50
15.21m FOUL 15.40m FOUL 14.74m 15.96m
6 Sarah Hillman Delaware 15.69m 51-05.75
14.97m 15.14m 15.69m 15.29m 14.92m 15.34m
7 Alyse DePaola Duquesne 14.59m 47-10.50
13.87m 14.59m 13.43m 13.38m 14.59m 14.05m
8 Erin Sample Mount St. Ma 14.51m 47-07.25
14.51m 14.03m FOUL 14.14m FOUL 14.02m
9 Ava Bonetti Shippensburg 14.24m 46-08.75
12.66m 14.24m FOUL
10 Selena Damiano Saint Franci 14.10m 46-03.25
13.27m 14.10m 13.96m
11 Irene Cedano Delaware 13.59m 44-07.00
13.37m 13.59m FOUL
12 Brianna Tutuska Bucknell 13.46m 44-02.00
13.08m 13.34m 13.46m
13 Emily Fisher Bucknell 13.39m 43-11.25
11.91m 13.39m FOUL
14 Jesslyn Manni Mount St. Ma 13.23m 43-05.00
13.02m 13.23m FOUL
15 Me'Saj Closs East Strouds 13.12m 43-00.50
12.01m 13.12m 12.54m
16 Rachael Sullivan Bloomsburg 13.01m 42-08.25
13.01m 12.39m FOUL
17 Hannah Masenheimer Bloomsburg 12.52m 41-01.00
FOUL 12.52m FOUL
18 Erin Doherty Shippensburg 12.32m 40-05.00
11.99m 12.32m FOUL
19 Rachel Dibert Saint Franci 12.29m 40-04.00
12.29m 12.28m 12.21m
20 Olivia Onal East Strouds 12.21m 40-00.75
11.69m 12.21m PASS
21 Ella Schultz Bucknell 11.95m 39-02.50
FOUL 11.95m FOUL
22 Jenna Phillips Bucknell 11.86m 38-11.00
FOUL 11.86m PASS
23 Alexis Schuldes East Strouds 11.68m 38-04.00
11.68m PASS PASS
24 Sam Giangrasso East Strouds 11.33m 37-02.25
11.33m PASS FOUL
25 Sarah Ahmed Delaware 11.20m 36-09.00
FOUL FOUL 11.20m
26 Michelle Hildebrand Saint Franci 10.81m 35-05.75
10.81m PASS PASS
27 Emily Wood Mount St. Ma 10.35m 33-11.50
10.35m PASS PASS
28 Kielce Gussie Mount St. Ma 7.94m 26-00.75
FOUL 7.94m PASS
Men 60 Meter Dash
===================================================================
IC4A: I 6.98
Bucknell: B 6.84 2012 Justin Hicks
Facility: F 6.72 2004 P. Obuon, VMI
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Dreux Stamford Shippensburg 7.01q 3
2 Christian McFadden Saint Franci 7.07q 4
3 Justin Kimble Mount St. Ma 7.07q 4
4 Will Carter Bucknell 7.07q 3
5 Patrick Monahan East Strouds 7.11q 2
6 Chris Craig Shippensburg 7.12q 1
7 Quincy Palmer East Strouds 7.20q 1
8 Ryquan Harris Bucknell 7.22q 1
9 Atakora Appiah-Padi Bucknell 7.23 4
10 Levi DeBalse Duquesne 7.24 2
11 Ernest Pendleton East Strouds 7.25 3
12 Montel Johnson-Troupe East Strouds 7.26 4
13 Dashaun Jackson Saint Franci 7.26 4
14 Keiko Martin Mount St. Ma 7.28 2
15 Stephen Zarycranksi Duquesne 7.29 1
15 Isaiah Cooper Bloomsburg 7.29 2
17 Andrew Lapreziosa Mount St. Ma 7.30 3
17 Cameron Lumpkin Mount St. Ma 7.30 2
19 Marcus Gray Bloomsburg 7.32 1
20 Steven Walier Bucknell 7.35 2
21 Derick Logan Bloomsburg 7.40 4
22 Arthur Quaye Bloomsburg 7.41 3
23 Alex Moran Bloomsburg 7.48 1
24 Ben Fisher Mount St. Ma 7.52 3
25 Matthew Selba Mount St. Ma 7.54 4
26 Danny Meyer Shippensburg 7.61 2
27 Jordan Island Saint Franci 7.65 3
Men 60 Meter Dash
================================================================
IC4A: I 6.98
Bucknell: B 6.84 2012 Justin Hicks
Facility: F 6.72 2004 P. Obuon, VMI
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Dreux Stamford Shippensburg 6.94I
2 Will Carter Bucknell 6.99
3 Justin Kimble Mount St. Ma 7.01
3 Christian McFadden Saint Franci 7.01
5 Patrick Monahan East Strouds 7.05
6 Chris Craig Shippensburg 7.07
7 Ryquan Harris Bucknell 7.21
Men 200 Meter Dash
===================================================================
IC4A: I 22.63
Bucknell: B 21.55 2013 Christian Lupica
Facility: F 21.68 2014 J. Sartor-Francis, Navy
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Daniel Meyer Saint Franci 22.07I 8
2 Chris Craig Shippensburg 22.16I 9
3 Billy Melchionni Bucknell 22.36I 9
4 Dashaun Jackson Saint Franci 22.61I 6
4 Dreux Stamford Shippensburg 22.61I 8
6 Justin Kimble Mount St. Ma 22.64 8
7 Ronnie D'Eliseo East Strouds 22.76 5
8 Christian McFadden Saint Franci 22.78 4
9 Calvin Dennis Shippensburg 22.82 6
10 Akeim Thomas East Strouds 22.87 7
11 Robert Garvey East Strouds 22.94 6
11 Ryquan Harris Bucknell 22.94 7
13 Patrick Monahan East Strouds 23.07 7
14 Stephen Zarycranksi Duquesne 23.15 5
15 Andrew Lapreziosa Mount St. Ma 23.22 4
16 Levi DeBalse Duquesne 23.28 8
17 Keith Leckenby Saint Franci 23.33 4
18 Steven Morgan East Strouds 23.35 5
19 Robert Norman Duquesne 23.43 9
20 Christian Castro East Strouds 23.46 3
21 Ernest Pendleton East Strouds 23.56 3
21 Montel Johnson-Troupe East Strouds 23.56 7
23 Isaiah Cooper Bloomsburg 23.64 4
24 Khailen Carroll Saint Franci 23.83 2
25 Keiko Martin Mount St. Ma 23.85 3
26 Jay Stone Saint Franci 23.97 1
26 Devonte Pickett Shippensburg 23.97 4
28 Peter Onusconich Bucknell 24.08 3
29 Sam Avalos East Strouds 24.13 2
30 Ali Brown Jr Saint Franci 24.39 1
31 Colin Schultz Saint Franci 24.51 1
32 Ben Fisher Mount St. Ma 24.63 2
33 Cayce Giblin Bloomsburg 24.69 3
34 Derick Logan Bloomsburg 24.71 2
35 Marcus Gray Bloomsburg 24.96 1
36 Jordan Island Saint Franci 25.27 1
Men 400 Meter Dash
===================================================================
IC4A: I 49.98
Bucknell: B 47.46 2012 Rob Arent
Facility: F 48.32 2007 K. Boyle, Bucknell
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Kier Miner Shippensburg 50.21 4
2 David O'Such Duquesne 50.38 4
3 Steven Rizio Bucknell 50.80 3
4 Dillon Carrington Duquesne 51.17 4
5 Daniel Meyer Saint Franci 51.29 3
6 Joshua Poole Mount St. Ma 51.33 2
7 Brady Altland Mount St. Ma 51.39 3
8 Jay Stone Saint Franci 51.68 1
9 Calvin Dennis Shippensburg 51.77 2
10 Nick Lawrence East Strouds 52.35 2
11 Keith Leckenby Saint Franci 53.04 1
12 Andrew Wiener Bucknell 53.44 2
13 James Capone Bucknell 53.83 1
14 Khailen Carroll Saint Franci 53.93 1
15 Ali Brown Jr Saint Franci 55.06 1
-- Mohamed Cisse Duquesne DNF 4
Men 500 Meter Run
===================================================================
IC4A: I 1:06.20
Bucknell: B 1:02.34 1984 Mike Geraghty
Facility: F 1:02.34 1984 M. Geraghty, Bucknell
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Jacob Ashkettle Bucknell 1:05.08I 3
2 Sean Conway Bucknell 1:05.16I 3
3 Scott Gulizio Bucknell 1:05.27I 3
4 Kyle Trinch Duquesne 1:06.15I 3
5 Andrew Schumacher East Strouds 1:07.36 2
6 Preston Hogue Duquesne 1:09.28 2
7 Anthony Del Popolo East Strouds 1:09.37 1
8 Kenny Baurle Duquesne 1:09.59 2
9 Matthew Gross Shippensburg 1:11.56 1
10 Mike Matrisciano East Strouds 1:12.20 1
Men 800 Meter Run
===================================================================
IC4A: I 1:56.13
Bucknell: B 1:50.30 1977 Thomas McLean
Facility: F 1:51.09 2007 S. Strauman, IUP
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Timmy Usher Shippensburg 1:56.43 2
2 Nick Pacelli Bucknell 1:57.53 2
3 Khai Samuels East Strouds 1:57.69 2
4 Jared Glosser East Strouds 1:58.44 2
5 Mike Sheptuk East Strouds 1:58.89 2
6 Eric Heatwole Bloomsburg 1:59.70 1
7 James Wilson Bloomsburg 2:00.48 1
8 Zack Krieger East Strouds 2:02.29 1
9 Conor Lunny Bucknell 2:03.03 1
10 Landon Reed Saint Franci 2:06.88 1
-- Carl Sturges Duquesne DNF 2
Men 1000 Meter Run
================================================================
IC4A: I 2:30.54
Bucknell: B 2:23.44 1977 Thomas McLean
Facility: F 2:23.60 1982 M. Hulme, Bucknell
Name Year School Finals
================================================================
1 Ross Pirnie Bucknell 2:30.40I
2 Jordan Jackson Bucknell 2:31.76
3 Louis Tobias Bucknell 2:32.99
4 David Frering Bucknell 2:35.71
5 David Snyder Shippensburg 2:43.60
6 Conor McLaughlin Bucknell 2:43.79
7 Tyler Laughery Duquesne 2:44.39
8 Andrew Lopez East Strouds 2:48.04
9 Blake Behney Shippensburg 2:49.75
Men 1 Mile Run
===================================================================
IC4A: I 4:17.75
Bucknell: B 4:00.51 2015 Andrew Garcia-Garrison
Facility: F 4:03.20 1979 J. Derienzo, NYAC
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Drew Dorflinger Bucknell 4:19.85 2
2 Dominic Stroh Shippensburg 4:23.73 2
3 Kyle Adams Bucknell 4:24.12 2
4 William Bordash Bucknell 4:24.43 2
5 Michael Strosko Saint Franci 4:24.53 2
6 Rico Galassi Duquesne 4:25.26 2
7 Connor Holm Shippensburg 4:25.31 2
8 Nick Fransham Mount St. Ma 4:28.79 2
9 Keenan Walker Saint Franci 4:29.87 2
10 Zachary White Saint Franci 4:30.74 1
11 Danny Dugan Bloomsburg 4:32.61 1
12 Shaun Allen Saint Franci 4:33.07 2
13 Terryl Ferrel Bucknell 4:33.97 2
14 Scott Baker Mount St. Ma 4:35.09 2
15 Landin Delaney Bucknell 4:35.57 2
16 Matt Lloyd East Strouds 4:38.16 1
17 Kyle Klosinski Bloomsburg 4:40.27 1
18 Thomas Moser Bloomsburg 4:42.07 1
19 Brian Delany Shippensburg 4:44.99 1
Men 3000 Meter Run
===================================================================
IC4A: I 8:30.85
Bucknell: B 8:05.04 1985 Brian Harshman
Facility: F 8:08.10 1983 B. Reifsnyder, Bucknell
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Luke Giugliano Bucknell 8:37.30 2
2 Dino Andrade Duquesne 8:43.82 2
3 Harrison Schettler Shippensburg 8:49.80 2
4 Jeff Van Kooten Duquesne 8:53.00 2
5 Alexander Balla Shippensburg 8:58.05 2
6 Jake Heinauer Duquesne 9:00.78 2
7 Brian Dengler Bucknell 9:04.44 1
8 Mitchel Wileczek Mount St. Ma 9:05.72 2
9 Jake Plachko Bloomsburg 9:09.36 1
10 Zach Bitner Bloomsburg 9:14.54 1
10 James Weissenborn Bucknell 9:14.54 1
12 Zach Weland Duquesne 9:14.86 2
13 Brian Iatarola Shippensburg 9:19.52 1
14 Alec Brand Shippensburg 9:19.54 1
15 Brian Babyak Bucknell 9:20.77 1
16 Bradley Meixsell East Strouds 9:26.18 1
17 Matt Vira Bucknell 9:27.61 1
18 Jonathon Johnson Mount St. Ma 9:38.35 1
19 Declan McDonald Bloomsburg 9:48.51 1
20 Tim Silverthorn Bloomsburg 10:12.06 1
Men 5000 Meter Run
================================================================
IC4A: I 14:51.94
Bucknell: B 14:03.34 1979 George Buckheit
Facility: F 14:03.34 1979 G. Buckheit, Bucknell
Name Year School Finals
================================================================
1 Bryce England Saint Franci 14:50.60I
2 Hunter Wharrey Duquesne 15:13.14
3 Ben Siciliano Bucknell 15:13.84
4 Christian Kazanjian Duquesne 15:20.30
5 Alec Lederer East Strouds 15:36.05
6 Matthew Taddeo Bucknell 15:42.04
7 Josef DiPietrantonio Duquesne 15:49.42
8 Jeremy Riggotti East Strouds 16:04.67
9 Trent Rose Bucknell 16:04.68
10 Taylor Piekos East Strouds 16:31.40
11 Dan Buccino East Strouds 16:43.47
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
IC4A: I 8.25
Bucknell: B 7.82 2014 Christian Lupica
Facility: F 7.82 2014 C. Lupica, Bucknell
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Steven Morgan East Strouds I 8.22q 3
2 Matthew Barton Bucknell 8.39q 1
2 Christian Castro East Strouds 8.39q 3
4 Dashaun Jackson Saint Franci 8.43q 2
5 Akeim Thomas East Strouds 8.51q 1
6 Ori Rinaman Shippensburg 8.54q 2
7 Kyle Trinch Duquesne 8.58q 2
8 Peter Onusconich Bucknell 8.78q 3
9 David Brantley Shippensburg 8.96 1
10 Todd Sampson Mount St. Ma 8.98 2
11 Anthony Del Popolo East Strouds 8.99 2
12 Christopher Gabor Mount St. Ma 9.12 1
13 Preston Hogue Duquesne 9.31 1
14 Eric Hertzog Shippensburg 9.33 3
15 James Capone Bucknell 9.41 2
16 Devonte Pickett Shippensburg 9.46 3
17 Andrew Schumacher East Strouds 9.68 3
Men 60 Meter Hurdles
================================================================
IC4A: I 8.25
Bucknell: B 7.82 2014 Christian Lupica
Facility: F 7.82 2014 C. Lupica, Bucknell
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Steven Morgan East Strouds 8.18I
2 Dashaun Jackson Saint Franci 8.20I
3 Christian Castro East Strouds 8.24I
4 Matthew Barton Bucknell 8.32
5 Ori Rinaman Shippensburg 8.42
6 Kyle Trinch Duquesne 8.46
7 Akeim Thomas East Strouds 8.63
8 Peter Onusconich Bucknell 8.71
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
IC4A: I 3:23.08
Bucknell: B 3:11.54 2014 Tapper, Menza, Eaton-Hall, Lupica
Facility: F 3:15.05 1999 Hampton
School Finals H#
===================================================================
1 Bucknell 'A' 3:23.26 2
2 East Stroudsburg 'A' 3:23.27 2
3 Shippensburg 'A' 3:23.75 2
4 Mount St. Mary's 'A' 3:30.35 2
5 East Stroudsburg 'B' x3:34.38 1
6 Bucknell 'B' x3:38.00 1
7 Bloomsburg 'A' 3:42.58 1
-- Duquesne 'A' DNF 2
Men 4x800 Meter Relay
================================================================
IC4A: I 7:53.00
Bucknell: B 7:28.36 2015 Tobias, Westwood, Jagelsky, Garcia-Garr
Facility: F 7:33.74 2004 Navy
School Finals
================================================================
1 Bucknell 'A' 8:01.15
2 Shippensburg 'A' 8:10.52
3 East Stroudsburg 'A' 8:12.57
4 Mount St. Mary's 'A' 8:22.02
5 Saint Francis (Pa.) 'A' 8:22.36
6 Duquesne 'A' 8:27.04
7 Bloomsburg 'A' 8:40.78
-- Bucknell 'B' DNF
Men High Jump
==========================================================================
IC4A: I 2.04m
Bucknell: B 6-11 2016 Nick Lombardo
Facility: F 7-00.50 2014 J. Ramsey, Shippensburg
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Tra-C Davis Shippensburg 2.10mI 6-10.75
2.00 2.04 2.08 2.10 2.13
O O XXO XO XXX
2 Nicholas Lombardo Bucknell 2.04mI 6-08.25
2.00 2.04 2.08
O XO XXX
3 La Treil Ridgeway East Strouds 1.95m 6-04.75
1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
O O XO O XXX
4 Nicholas Miller Saint Franci J1.95m 6-04.75
1.85 1.90 1.95 2.00
O XO XO XXX
5 Nicholas McKnight Saint Franci J1.95m 6-04.75
1.90 1.95 2.00
XO XXO XXX
6 Elijah Kay Bucknell 1.90m 6-02.75
1.85 1.90 1.95
XO O XXX
7 Steven Bolger Bucknell J1.90m 6-02.75
1.90 1.95
XXO XXX
7 Darnell Randall East Strouds J1.90m 6-02.75
1.70 1.80 1.85 1.90 1.95
O O O XXO XXX
9 Jonathan Burns Mount St. Ma 1.85m 6-00.75
1.70 1.80 1.85 1.90
O O XO XXX
10 Nick Minich Bloomsburg 1.80m 5-10.75
1.70 1.80 1.85
O XO XXX
11 Adam Mszanski Bucknell 1.70m 5-07.00
1.70 1.80
XO XXX
Men Pole Vault
==========================================================================
IC4A: I 4.80m
Bucknell: B 17-03 2000 Dave Pomfret
Facility: F 17-07.25 2003 J. Scott, Allegheny
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Easton Plummer Saint Franci 4.35m 14-03.25
4.35 4.50
O XXX
2 Christopher Gabor Mount St. Ma J4.35m 14-03.25
4.20 4.35 4.50
XO O XXX
3 Patrick Manna Shippensburg J4.35m 14-03.25
4.35 4.50
XXO XXX
4 Colin Waitzman Mount St. Ma 4.20m 13-09.25
4.20 4.35 4.50
XXO P XXX
-- Connor McHugh Shippensburg NH
4.35
XXX
-- Kyle Baughman Shippensburg NH
4.20
XXX
-- Danny Meyer Shippensburg NH
4.35
XXX
-- Maxwell Prizant Bucknell NH
4.20
XXX
-- Matthew Fay Bucknell NH
4.50
XXX
-- Dmitry Borissov Saint Franci NH
4.20
XXX
Men Long Jump
==========================================================================
IC4A: I 7.02m
Bucknell: B 25-00 2003 Noel Powell
Facility: F 25-00 2003 N. Powell, Bucknell
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Nicholas Lombardo Bucknell 7.11mI 23-04.00
FOUL FOUL 7.11m 6.79m FOUL 7.10m
2 Will Carter Bucknell 7.03mI 23-00.75
6.83m 7.03m FOUL 6.87m FOUL
3 Austin Horner East Strouds 6.89m 22-07.25
FOUL 6.89m 6.70m 6.62m 6.62m 6.64m
4 Sean Hagerty East Strouds 6.72m 22-00.75
FOUL FOUL 6.65m 6.47m 6.72m FOUL
5 Reggie Harris Bucknell 6.51m 21-04.25
6.51m 6.47m FOUL FOUL FOUL 6.37m
6 Mark Njenga Saint Franci 6.45m 21-02.00
6.28m 6.24m 6.26m 6.45m 6.45m 6.45m
6 Blake Over Saint Franci 6.45m 21-02.00
FOUL 6.45m FOUL 6.38m FOUL FOUL
8 David Brantley Shippensburg 6.24m 20-05.75
6.24m ND 5.95m FOUL FOUL FOUL
9 Arthur Quaye Bloomsburg 6.19m 20-03.75
6.14m 6.19m FOUL
10 Adam Mszanski Bucknell 6.18m 20-03.50
FOUL FOUL 6.18m
11 Alex Long Duquesne 5.98m 19-07.50
5.51m 5.90m 5.98m
11 Darnell Randall East Strouds 5.98m 19-07.50
5.98m ND 5.97m
13 Micah Sims Bucknell 5.87m 19-03.25
FOUL FOUL 5.87m
14 Sean King Duquesne 5.81m 19-00.75
FOUL 5.81m FOUL
15 Matthew Selba Mount St. Ma 5.43m 17-09.75
FOUL FOUL 5.43m
-- Owen Eisen Bloomsburg FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Christopher Gabor Mount St. Ma FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Sam Avalos East Strouds FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Triple Jump
==========================================================================
IC4A: I 14.45m
Bucknell: B 50-03.50 1977 Bill Gravely
Facility: F 51-09.75 2003 J. Gooden, Towson
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Reggie Harris Bucknell 13.55m 44-05.50
13.55m FOUL 13.29m 13.34m FOUL FOUL
2 La Treil Ridgeway East Strouds 13.52m 44-04.25
FOUL 13.52m 11.94m FOUL PASS FOUL
3 Austin Horner East Strouds 13.51m 44-04.00
13.50m 13.51m FOUL FOUL 12.76m PASS
4 Nicholas Lombardo Bucknell 13.47m 44-02.50
12.87m 13.47m 12.72m 13.18m FOUL 13.44m
5 John Proctor Saint Franci 13.20m 43-03.75
12.65m 13.08m 12.79m 13.05m 13.05m 13.20m
6 Steven Walier Bucknell 13.10m 42-11.75
12.70m FOUL FOUL 13.10m FOUL FOUL
7 Alex Long Duquesne 12.99m 42-07.50
12.99m 12.23m 12.69m 11.79m 12.25m PASS
8 Sean King Duquesne 12.72m 41-08.75
12.64m 12.45m 12.72m FOUL FOUL ND
9 Sean Hagerty East Strouds 12.59m 41-03.75
FOUL 12.59m FOUL
10 Blake Over Saint Franci 12.49m 40-11.75
FOUL 12.49m FOUL
Men Shot Put
==========================================================================
IC4A: I 15.70m
Bucknell: B 55-08.25 2013 Luke Webster
Facility: F 61-05 2007 K. Kirton, UMES
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Alec Rideout Shippensburg 17.28mI 56-08.50
16.48m FOUL FOUL 16.59m 16.56m 17.28m
2 Shamsiddin Little Saint Franci 16.28mI 53-05.00
15.88m 16.28m 15.66m FOUL 15.57m 15.57m
2 Joseph Breen Bucknell 16.28mI 53-05.00
15.66m 16.28m 15.67m 16.22m 16.16m 16.22m
4 Bryan Pearson Shippensburg 16.07mI 52-08.75
16.07m 15.85m FOUL FOUL
5 Zachary Delker Mount St. Ma 14.94m 49-00.25
FOUL 14.31m 13.50m 14.25m 14.66m 14.94m
6 Alexander Devine Mount St. Ma 14.87m 48-09.50
FOUL 14.09m 14.35m 14.11m 14.53m 14.87m
7 Brennan McTighe Bucknell 14.70m 48-02.75
13.43m 13.76m 14.70m 14.61m FOUL 14.63m
8 Samuel Shinn Mount St. Ma 14.29m 46-10.75
13.73m 14.29m 13.85m 13.96m FOUL 14.04m
9 Christopher Falcioni Bucknell 14.17m 46-06.00
FOUL 13.09m 14.17m
10 Noah Lockwood East Strouds 14.13m 46-04.25
14.13m FOUL 13.93m
11 Matt Dombrowski Duquesne 13.56m 44-06.00
13.34m 13.47m 13.56m
12 Zach Ruiz Bucknell 13.53m 44-04.75
12.93m 13.04m 13.53m
13 Brenden Chavis Mount St. Ma 13.42m 44-00.50
12.62m 13.42m 13.17m
14 Benjamin Ross Saint Franci 13.10m 42-11.75
FOUL 13.10m FOUL
15 Matt Hart Bloomsburg 12.59m 41-03.75
12.59m FOUL FOUL
16 Eric Regis Bucknell 12.55m 41-02.25
12.26m 12.55m FOUL
17 Ninh Lam Bucknell 12.33m 40-05.50
12.20m FOUL 12.33m
18 Tim Guider Bucknell 12.25m 40-02.25
FOUL 12.25m FOUL
19 William Briggs Bucknell 11.47m 37-07.75
FOUL 11.47m FOUL
20 Tyler Hewitt Shippensburg 10.87m 35-08.00
FOUL 10.87m FOUL
20 David Brantley Shippensburg 10.87m 35-08.00
10.87m FOUL FOUL
-- Cam Strohe Shippensburg FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Chase Boyle Mount St. Ma FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Weight Throw
==========================================================================
IC4A: I 17.00m
Bucknell: B 65-10.50 2007 Tyler Hoffman
Facility: F 67-07.50 2004 T. Carey, Saint Francis
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Caleb Bartlett Shippensburg 18.57mI 60-11.25
FOUL 18.02m 18.31m 18.57m FOUL FOUL
2 Chase Boyle Mount St. Ma 17.34mI 56-10.75
17.33m FOUL FOUL 17.34m FOUL 17.30m
3 Brenden Chavis Mount St. Ma 17.00mI 55-09.25
16.63m FOUL 17.00m 16.62m FOUL FOUL
4 Bryan Pearson Shippensburg 16.93m 55-06.50
15.85m 16.40m 16.07m 16.04m FOUL 16.93m
5 Jon Hummel East Strouds 15.26m 50-00.75
14.80m 15.25m FOUL 14.98m 15.26m 15.20m
6 Brennan McTighe Bucknell 15.10m 49-06.50
12.10m 13.77m 13.45m FOUL FOUL 15.10m
7 Christopher Falcioni Bucknell 14.86m 48-09.00
FOUL 14.80m FOUL 14.43m 13.19m 14.86m
8 Benjamin Ross Saint Franci 13.77m 45-02.25
13.57m 13.08m 13.77m 12.81m 13.59m FOUL
9 Zachary Delker Mount St. Ma 13.51m 44-04.00
12.54m 13.51m FOUL
10 Tyler Hewitt Shippensburg 13.33m 43-09.00
12.16m 13.33m 13.02m
11 Shamsiddin Little Saint Franci 13.22m 43-04.50
13.22m 12.99m 12.99m
12 Zach Ruiz Bucknell 13.15m 43-01.75
12.78m 13.15m 12.48m
13 Matt Dombrowski Duquesne 13.04m 42-09.50
12.01m 12.97m 13.04m
14 Cam Strohe Shippensburg 13.02m 42-08.75
12.53m 13.02m FOUL
15 Samuel Shinn Mount St. Ma 12.61m 41-04.50
11.82m 12.61m 12.45m
16 Tim Guider Bucknell 12.56m 41-02.50
12.31m FOUL 12.56m
17 Ninh Lam Bucknell 12.47m 40-11.00
FOUL 11.80m 12.47m
18 Noah Lockwood East Strouds 12.02m 39-05.25
FOUL 11.95m 12.02m
19 Matt Hart Bloomsburg 8.69m 28-06.25
FOUL 8.69m FOUL
Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Bucknell 200 2) Duquesne 95
3) Delaware 87 4) Saint Francis (Pa.) 34
4) Mount St. Mary's 34
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Bucknell 194 2) Saint Francis (Pa.) 68
3) Duquesne 45 4) Mount St. Mary's 44
|